wtorek, 26 października 2010

96.

Tydzień z życia młodej mamy
oraz kilka kwestii poruszonych na stronie Femibion dotyczących odżywiania kobiet w ciąży oraz karmiących dzieci:
  • "Czy każda kobieta w ciąży powinna przyjmować preparaty mineralno-witaminowe?
Stosowanie suplementacji diety jest polecane wszystkim kobietom w okresie ciąży. Ta wskazówka wynika z konieczności zmniejszenia ryzyka niedoborów pokarmowych, co w okresie ciąży mogłoby mieć negatywne konsekwencje zarówno dla organizmu mamy, jak i stanu zdrowia rozwijającego się maluszka. Sięgając po preparat witaminowo-mineralny, zawsze należy uważnie przyjrzeć się jego składowi - nie wszystkie dostępne na rynku preparaty zawierają jednakową ilość składników odżywczych umożliwiających prawidłowe zabezpieczenie organizmu przed niedoborami pokarmowymi. Najlepsze są preparaty stworzone specjalne z myślą o kobietach ciężarnych, których skład jest ściśle dostosowany do potrzeb organizmu w tym okresie. Takim preparatem jest np. Feminatal N. Proszę jednak pamiętać, że stosowanie suplementacji diety nie zwalnia z dbania o prawidłowy sposób odżywiania.(...)"
  • "Czy obecność jodu w Feminatalu może źle wpłynąć na organizm przyszłej matki? Po przyjęciu 1 tabletki zauważyłam zmianę w moich oczach – zrobiły się duże. Może mam nadczynność tarczycy?
Obecność jodu w preparacie Feminatal N nie tylko nie powinna Pani zaszkodzić, ale suplementacja diety tym składnikiem jest wręcz w czasie ciąży bardzo wskazana. Jod ma szczególne znacznie w odpowiednim rozwoju układu nerwowego dziecka, jak również ma dobry wpływ na pracę tarczycy u przyszłej matki. Jedna tabletka Feminatalu dostarcza odpowiednią ilość jodu – 150 mgc (przy czym dobowe zapotrzebowanie kobiety w ciąży na ten składnik to 180 mgc). Nie jest to więc dawka, która mogłaby Pani zaszkodzić (szczególnie po przyjęciu jednej tabletki). Nadmienię jeszcze, że zazwyczaj młode mamy mają problem z niedoborem tego pierwiastka ze względu na zbyt małą jego podaż w diecie. Najlepszym źródłem jodu (oprócz soli produkowanej z jego dodatkiem) są ryby morskie, które niestety zbyt rzadko goszczą na naszych stołach. Mogę więc Panią uspokoić, że zauważone przez Panią objawy nie są raczej wynikiem zawartości jodu w przyjmowanym przez Panią preparacie. Jeżeli jednak ta sytuacja Panią zaniepokoiła, to warto udać się do lekarza prowadzącego, który, jeśli będzie to konieczne, skieruje Panią na odpowiednie badania (np. badania krwi, by zbadać, czy poziom hormonów tarczycy jest odpowiedni)."

  • "Mam 6 miesięczne dziecko, które karmię piersią. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, jak długo mogę jeszcze karmić piersią?
Fizjologicznie przebiegająca ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zaprzestania przez Panią karmienia piersią. Może Pani karmić swoje dziecko aż do rozwiązania, a nawet po nim, chociaż zdarza się, że pod koniec ciąży część dzieci sama z niego rezygnuje ze względu na zmieniony smak mleka. Jednak powinna wziąć Pani pod uwagę to, że Pani organizm będzie musiał podołać podwójnemu obciążeniu – ciążą i karmieniem. W tym czasie szczególnie ważna staje się odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne. Jednak osobie bez odpowiedniego przygotowania dietetycznego może być dość ciężko ją ułożyć, więc proponuję, by zaczęła Pani stosować suplementację preparatem witaminowo-mineralnym przeznaczonym specjalnie dla kobiet w ciąży i karmiących, np. Feminatalem N (jeśli jeszcze jej Pani nie stosuje). Zapobiegnie to ewentualnym niedoborom składników mineralnych i witamin i jednocześnie zapewni Pani organizmowi przejście przez ten piękny, lecz trudny czas, jakim jest ciąża, bez niepotrzebnego spadku formy. Jeśli jednak zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy, proszę, by skonsultowała się Pani ze swoim lekarzem prowadzącym."

Jeżeli macie więcej wątpliwości, możecie podzielić się nimi w komentarzach pod tym postem, a ja z Mamusią poszukamy odpowiedzi dla Was bądź rozwiać wątpliwości, buszując bezpośrednio na stronie Femibion.
Miłego czytania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Franek dziękuje za komentarz i pozdrawia!